ForsideMedlemSæsonprogramHistorieTidligere sæsoner
   
  kammermusikforeningen_logo  
 

Tidligere sæsoner

 
130. sæson 2017-2018 i Christians Kirke

Mandag den 5. september kl. 19.30
Sæsonåbning
Quartetto di Venezia m/Niels Ullner (cello)
Værker af Bach, Beethoven, Schubert

Mandag den 3. oktober kl. 19.30
Doktorens aften. Frederik Øland inviterer. Portvin i pausen
Den Danske Strygekvartet m. fl

Mandag den 7. november kl. 19.30
Klaveraften
Tania Zapolski og Rikke Sandberg

Mandag den 5. december kl. 19.30
Liederaften
Francine Vis, mezzosopran og Christian Westergaard, klaver.

Mandag den 9. januar kl. 19.30
Nytårskoncert med Støvletkatrines Salon-og Katastrofeorkester
Ensemblet styres med hård hånd og verbal virtuositet af musikdirektør Toke Lund Christiansen..

Mandag den 6. februar kl. 19.30
Konservatoriekoncert

De tre musikkonservatorier præsenterer ensembler med unge talenter.

Mandag den 6. marts kl. 19.30
Blæserkoncert: Christian IX's Blæsere
Historisk tilbageblik i "Teaterkirken".

Mandag den 3. april kl. 19.30
Bestyrelsens aften - Surprisekoncert.

Programmet vil bestå af værker af komponisterne
Purcell, Mozart, Rossini, Weber, Liszt, Wagner og Niels. W. Gade.
 129. sæson 2016-2017 i Christians Kirke 
 

Mandag den 5. september kl. 19.30
Sæsonåbning
Quartetto di Venezia m/Niels Ullner (cello)
Værker af Bach, Beethoven, Schubert

Mandag den 3. oktober kl. 19.30
Doktorens aften. Frederik Øland inviterer. Portvin i pausen
Den Danske Strygekvartet m. fl.

Mandag den 7. november kl. 19.30
Klaveraften
Tania Zapolski og Rikke Sandberg


Mandag den 5. december kl. 19.30
Liederaften
Francine Vis, mezzosopran og Christian Westergaard, klaver.


Mandag den 9. januar kl. 19.30
Nytårskoncert med Støvletkatrines Salon-og Katastrofeorkester
Ensemblet styres med hård hånd og verbal virtuositet af musikdirektør Toke Lund Christiansen..

Mandag den 6. februar kl. 19.30
Konservatoriekoncert

De tre musikkonservatorier præsenterer ensembler med unge talenter.

Mandag den 6. marts kl. 19.30
Blæserkoncert: Christian IX's Blæsere
Historisk tilbageblik i "Teaterkirken".

Mandag den 3. april kl. 19.30
Bestyrelsens aften - Surprisekoncert.
Værker af komponisterne
Purcell, Mozart, Rossini, Weber, Liszt, Wagner og Niels. W. Gade.

 
streg
  128. sæson 2015-2016 i Christians Kirke  
 

Mandag den 7. september kl. 19.30
Carl Nielsen aften
VTo unge sangere fra Operaakademiet: Sopranen Anne Sophie Hjort Ullner og barytonen 
Lucas Bruun de Neergaard samt Dorthe Zielke, trompet og visuel tilrettelæggelse, & Søren Johannsen, orgel og musikalske arrangementer.

Mandag den 5. oktober kl. 19.30
Klaveraften med den unge pianist Jakob Alsgaard Bahr
Værker af Bach, Mozart, Beethoven og Schumann

Mandag den 2. november kl. 19.30
Stjernekoncert - Trio con Brio
Klavertrioer af Haydn, Smetana og Schubert

Mandag den 7. december kl. 19.30
Doktorens aften
Violinisten Frederik Øland viderefører traditionen sammen med Gunvor Sihm (violin), Asbjørn Nørgaard (bratsch) og Birgitte Øland (cello)  i værker af Kodaly, Nielsen og Schumann.

Mandag den 4. januar kl. 19.30
Nytårskoncert med Støvletkatrines Salon-og Katastrofeorkester 
De rebelske musikere styres med hård hånd og verbal virtuositet af musikdirektør, Toke Lund Christiansen..

Mandag den 1. februar kl. 19.30 (bemærk: programændring!)
Scenen er jeres!" Unge musikere på besøg i "1887"
Her præsenteres 3 unge ensembler – ét fra hver af landets 3 klassiske musikkonservatorier, DKDM i København, SDMK i Odense og DJM i Århus.

Mandag den 7. marts kl. 19.30  (bemærk: programændring!)
Koret Camerata under ledelse af ensemblets unge svenske dirigent Jakob Hultberg og med foreningens formand Niels Ullner ved celloen
Der opføres bl.a. Nordisk Stabat Mater (komponeret 2000) bestående af fem satser skrevet af komponisterne Ib Nørholm, Bent Lorentzen, Svend Nielsen, Arne Mellnäs og Sven-David Sandström.

Mandag den 4. april kl. 19.30
Storstrøms Kammerensemble.
Ensemblets 25 års jubilæumsprogram: "Gnisten mellem fortid og nutid"


 
streg
  127. sæson 2014-2015 i Christians Kirke  
 

Mandag den 1. september kl. 19.30
Doktorens aften” med et glas bobler i pausen
Sæsonstart med Den danske kvartet samt Tim Frederiksen (bratsch) og Niels Ullner(cello)
Richard Strauss (1864-1949): forspil til operaen ”Capriccio”- for strygesekstet.
Carl Nielsen (1865-1931): Strygekvintet med to bratscher
Franz Schubert (1797-1828): Strygekvintet med to celli

Mandag den 6. oktober kl. 19.30
Liederaften med basbarytonen Jakob Bloch Jespersen og pianisten Kristoffer Hyldig
Franz Schubert: Winterreise

Mandag den 3. november kl. 19.30
Igor Stravinsky: L’Histoire du Soldat
Københavns Festivalorkester med Frederik Øland (violin), Michael Dabelsteen (kontrabas), Søren Elbo (klarinet), Niels-Anders Vedsten Larsen (fagot), Dorthe Zielke (kornet), Anders Stigsgaard-Larsen (trombone), Jakob Weber (slagtøj) og Søren Johannsen (dirigent)
Fortæller: Henrik Koefoed - Dans: Astrid Elbo

Mandag den 1. december kl. 19.30
Violin Recital med Joanna Konarzewska (vinder af Den Danske Strygerkonkurrence 2014) og Michael Dziad (piano)
Værker af Karol Szymanowski , Carl Nielsen, Per Nørgård og Witold LutoslawskiM

Mandag den 5. januar kl. 19.30
Nytårskoncert med Støvletkatrines Salon-og Katastrofeorkester
Signe Asmussen (sopran), Johannes Søe Hansen (violin), Sarah McClellan (violin), Stine Hasbirk (viola), Niels Ullner (cello), Michael Dabelsteen (kontrabas), Toke Lund Christiansen (fløjte), Klaus Tønshoff (klarinet), Tom Nybye (slagtøj) og Anne Øland (klaver).
Præsentation: Toke Lund Christiansen

Mandag den 2. februar kl. 19.30
Trio Vitruvi (vinderensemble i P2’s Kammermusikkonkurrence 2014)
Niklas Walentin (violin), Jacob la Cour (cello) og Alexander McKenzie (klaver)
Værker af bl.a. Haydn, Mozart og Sjostakovitj

Mandag den 2. marts kl. 19.30
Marianna Shirinyan (klaver) og blæserkvintetten Swedish Winds
Malin Nordlöf (fløjte), Cristina Monticoli (obo), Johnny Teyssier (klarinet), Henrik Halén (horn), Annika Amundsen (fagot)
Henri Dutilleux, W.A.Mozart og Carl Nielsen

Mandag den 6. april kl. 19.30
Eva Steinaa - DR Symfoniorkestrets nyudnævnte solooboist - med venner:
Galy Kolarova (klaver), Josefine Dalsgaard (violin), Marie Louise Broholt (bratsch) og Carl Oscar Østerlind (cello)
Værker af bl.a. C. Saint-Saëns, Bohuslav Martinu og W.A.Mozar


 
streg
  126. sæson 2013-2014 i Christians Kirke  
  Mandag den 7. oktober 2013
Aquila Trio:

Lousinne Azizian, violin, Julie Tandrup Kock, cello og Anna Kirova, klaver

Mandag den 4. november 2013
Trio Faust
Søren-Filip Hansen, klarinet - Adam Stadnicki, cello - Marie-Luise Bodendorff, klaver
Alexander Zemlinsky: Trio i d-mol opus 3 (1895)
Mikhail Glinka: Trio Pathétique (1827-28)
Johannes Brahms: Trio i a-mol opus 114 (1891)

Mandag den 2. december 2013
Nightingale String Quartet:
Gunvor Sihm, violin - Josefine Dalsgaard, violin - Marie Louise Broholt Jensen, viola - Louisa Schwab, cello
Rued Langgaard: Fra strygekvartet i As dur (1918) 2. sats: Molto allegro scherzando
Rued Langgaard: Fra strygekvartet BVN 153 “Rosengaardsspil” (1918) 3. sats: Draabefald
Rued Langgaard: Fra strygekvartet nr. 4 “Sommerdage” (1914-1918) 2. sats Scherzoso
Rued Langgaard: Strygekvartetsats "Italiensk Scherzo" (1950)
Béla Bartók: Strygekvartet nr. 2 (1917)
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet opus 59 nr. 2 "Rasumowsky" (1806

Mandag den 6. januar 2014
Christina Bjørkøe, klaver - Johannes Søe-Hansen, violin - Sara Wallevik, violin - Claus Myrup, viola - Niels Ullner, cello
Anders Koppel: Quintet for piano and string quartet (2011)
Johannes Brahms: Klaverkvintet i f-mol, opus 34 (1864)

Mandag den 3. februar 2014
Trio Amerise - Blæsertrio med klaver:
Ragnhildur Josefsdottir, fløjte - Morten Sønderskov Jensen, klarinet - Lucia Amerise, fagot - Neel Bramsnæs Teilmann, klaver
Francois Devienne: Fra Trio i B op. 61, No. 5 (1795) I. Allegro
Francois René Gebauer: Fra Trio Concertant op. 32 Nr. 3 (ca. 1800) II. Rondeau Allegro
Johannes Brahms: Fra klarinetsonate nr. 1 i f-mol op. 120 (1894) I. Allegro appassionato
Ludvig van Beethoven: Variationer over et tema af Mozart “La ci darem la mano” WoO. 28 (1795)
Ludvig van Beethoven: Fra Trio for fløjte, fagot og klaver WoO 37 (ca. 1783-86) I. Allegro
Peter I. Tjaikovskij: Fra “Årstiderne” (1876) Oktober, November
Robert Muczynski: Fragments for Wind Trio (1958)
Dmitrij Sjostakovit: Fragments for Wind Trio (1958) – Preludes (Arr. Quinto Maganini)

Mandag den 3. marts 2014
Den Danske Strygekvartet
Frederik Øland, violin - Rune Tonsgaard Sørensen, violin - Asbjørn Nørgaard, bratsch - Frederik Sjölin, cello
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Capriccio for strygekvartet op. 81
Joseph Haydn: Strygekvartet op. 20, nr. 5
Ludvig van Beethoven: Strygekvartet op. 131

Mandag den 7. april 2014
Trio Fuego
Ulla Miilmann, traversfløjte - Johan Krarup, cello - Søren Johannsen, cembalo og orgel
Michel Blavet: Sonate for fløjte og basso continuo, d-mol
Antonio Vivaldi: Sonate for Sonate for cello og cembalo, B-dur RV45
Johann Sebastian Bach: Sonate for fløjte og basso continuo, e-mol
Johann Sebastian Bach: Koncert i a-mol for orgel, efter Vivaldi
Phillip Emmanuel Bach: Sonate for fløjte og basso continuo
Johann Sebastian Bach: Sonate for fløjte og basso continuo, E-dur

 
streg
  125. sæson 2012-2013 i Nationalmuseets Festsal  
  Mandag den 3. september 2012
DIAMANTENSEMBLET
Bl. a. Beethoven: Septet

Mandag den 1. oktober 2012
Kirill Kashunin, piano
Fr. Chopin: etuder, op 25
Beethoven: ”Hammerklaversonate”

Mandag den 5. november 2012
Den Danske Strygekvartet

Bl. a. Bach: ”Kunst der Fuge”

Mandag den 3. december 2012
Storstrøms Kammerensemble
Bl. a. Mussorgskij: ”Udstillingsbilleder”

Mandag den 7. januar: 2013
Toke Lund Christiansen, fløjte - Elisabeth Westenholtz, piano
Hartmann, Poulenc og Bach

Mandag den 4. februar 2013
Doktorens Aften
Anne Øland, piano - Tim Frederiksen, violin m. fl.
Mozart og Beethoven

Mandag den 4. marts 2013
Klavertrio:
Karen Johanne Pedersen, violin - Kirstine Elise Pedersen, cello - Jakob Alsgaard Bahr, klaver
Haydn, Beethoven og Brahms

Mandag den 8. april 2013
Nightingale Strygekvartet
Bl. a. Rued Langgaard

 
streg
  124. sæson 2011-2012 i Nationalmuseets Festsal  
  Mandag den 5. september 2011
Friedrich Kuhlau 225 år!
Christina Åstrand, violin - Toke Lund Christiansen, fløjte - Per Salo, klaver
Bl.a. Kuhlau, Ernest Bloch, Nino Rota

Mandag den 3. oktober 2011
Nordisk solistkoncert
TUNES AND MACARADE - Finland
Musik fra renæssance og barok
DEN DANSKE BLÆSEROKTET
W.A. Mozart
(I samarbejde med de nordiske solistforeninger)

Mandag den 7. november 2011
Trio Con Brio
To store Schubert-trioer, B-Dur og Es-Dur

Mandag den 5. december 2011
Den Danske Strygekvartet

Mandag den 2. januar 2012
De unge spiller ud
En aften med Alexander Zapolski og Tanja Zapolski og Zapolski-elever
Bl.a. Ravel klaverkoncert

Mandag den 6. februar 2012
Doktorens aften
Klaverkvintetter med Anne Øland og Nationalmuseets strygere

Mandag den 5. marts 2012
Olli Leppäniemi
, klarinet - Elisabeth Westenholz, piano
Sonater for klarinet og klaver af Brahms, Hindemith og Saint-Saëns

Mandag den 2. april 2012
Toke Møldrup og Bjarke Mogensen
Musik for cello og akkordeon
Bl.a. J. S. Bach og Astor Piazzolla

 
streg
  123. sæson 2010-2011 i Nationalmuseets Festsal  
 

Mandag den 6. september 2010
Toke Lund Christiansen, fløjte - Hiroko Ono, fløjte - Hanne Mulvad, klaver
Musik af bl.a. J. Chr. Bach, Dvorák, Dorati, Poulenc og Carl Nielsen

Mandag den 4. oktober 2010
Gæstespil fra Helsinki
Janne Nisonen, violin og Joonas Ahonen, klaver
Sonater af Grieg, Korngold og Enescu

Mandag den 1. november 2010
Klaveraften med årets debutant
Christian Flarup
, klaver
Bl.a. Liszt: Sonate i h-mol

Mandag den 6. december 2010
Nightingale String Quartet
Gunvor Sihm, Josefine Dalsgaard, Marie Louise Broholt Jensen og Louise Schwab
Langgaard: strygekvartet
Haydns opus 76,2 i d-mol, ”Kvintkvartetten”
Schuberts ”Døden og Pigen”

Mandag den 3. januar 2011
Støvlet-Katrines Salonorkester
Under ledelse af Johannes Søe Hansen og med bl.a. Anne Øland og Klaus Tönshoff

Mandag den 7. februar 2011
”Doktorens aften”
Tim Frederiksen, Marianne Bindel, Stine Hasbirk, Henrik Olsen og Mats Larsson
Brahms:Kvintet G-Dur, opus 111
Mozart: Kvintet C-Dur, K-515

Mandag den 7. marts 2011
Toke Møldrup
, cello og Bjarke Mogensen, akkordeon
Duospil med musik af bl.a. Johann Sebastian Bach og Astor Piazolla

Mandag den 4. april 2011
Den Danske Strygekvartet:
Frederik Øland, Rune Tonsgaard Sørensen, Asbjørn Nørgård og Fredrik Sjølin
Bl.a. Mendelssohns f-mol-kvartet, opus 80
Sjostakovitj: 2. kvartet i A-Dur, opus 68 (1944)


 
streg
  122. sæson 2009-2010 i Nationalmuseets Festsal  
 

Mandag den 7. september, 2009
Kristine Vestergaard, obo - Charlotte Thanning, klaver - Toke Lund Christiansen, fløjte
Musik af bl.a. J. Chr. Bach, Dvorák, Dorati, Poulenc og Carl Nielsen

Mandag den 5. oktober, 2009
Beethoven-aften
Elisabeth Westenholz
, klaver, Kim Bak Dinitzen, cello
cellosonater (bl.a. F-Dur og C-Dur) samt variationsværker

Mandag den 2. november, 2009
Arild-kvartetten
Tobias Durholm, Anna Zelianodjevo, Sune Ranmo, Ingemar Brantelid)
Beethoven: Kvartet F-Dur, opus 135
Haydn: Kvartet “Solopgangen”
Stenhammer: 4. strygekvartet

Mandag den 16. november
Henschel-kvartetten
med Karl Leister, klarinet
Schumann a-mol kvartet
Brahms: Klarinetkvintet i h-mol
Jesper Koch: Uropførelse
Tjaikovskij: ”Autumn-song”

Mandag den 7. december
Den danske kvartet
Beethoven og Brahms

Mandag den 4. januar 2010
Carl Nielsen Kvintetten
Kenny Aaberg, fløjte - Daniel Bogorad, obo - Nicolai Eghorst, klarinet - Christian Vinther, horn - Magnus Kock Jensen, fagot).
Rossini, Carl Nielsen, Jørgen Jersild, Heitor Villa-Lobos, Samuel Barber og Shostakovich

Mandag den 1. februar, 2010
”Doktorens aften”
Tim Frederiksen, violin - Marianne Bindel, violin - Stine Hasbirk, viola - Henrik Olsen, viola - Mats Larsson, cello
Beethoven, Brahms og Dvorák

Mandag den 1. marts, 2010
Gina McCormack, violin - Nigel Clayton, klaver
Mozart, Faure, Britten og Walton


 
streg
  121. sæson 2008-2009 i Nationalmuseets Festsal  
 

Mandag den 1. september 2008
Toke Lund Christiansen, fløjte – Tine Rehling, harpe
Debussy, Ravel, Saint-Saëns, Ibert, Fauré, Per Nørgård, T.L.Christiansen

Mandag den 6. oktober 2008
Sjællands Strygekvartet
Anne Søe Iwan - John Bak Dinitzen - Bernd Rinne - Richard Krug
Bl.a. Paul von Klenau, Beethoven

Mandag den 3. november 2008, kl. 20.00
Elisabeth Westenholz - Tutter Givskov - Niels Ullner
Schubert, Beethoven, Brahms

Mandag den 1. december 2008
Marianna Shirinyan
, klaver
Bl.a. Bach, Debussy, Chopin

Mandag den 5. januar 2009
”Doktorens Aften”
Tim Frederiksen, Marianne Bindel, Stine Hasbirk, Henrik Olsen, Mats Larsson
Strygekvintetter

Mandag den 2. februar 2009
Den Unge Danske Strygekvartet
Beethoven, Bartók og Haydn

Mandag den 2. marts 2009
Anne Øland
Klaveraften med udvalgte værker af Joseph Haydn

Mandag den 6. april kl. 20.00
”Lied Kompagniet”
to sangere med Christian Westergaard, klaver